На якій висоті літають літаки

Піднімаючись в небо, ми часто хочемо подивитися в ілюмінатор на Землю, що залишилась далеко внизу, але бачимо лише хмари. Напевно, кожен пасажир, в такі моменти, задавався питанням, на якій висоті літають літаки, і чому...

Ледве набравши висоту, з динаміків лунає довгоочікуване: «Вас вітає капітан, ми знаходимося на десяти тисячах км, за бортом - мінус п'ятдесят, можна розстебнути ремені, скоро будуть годувати...» А чи правду сказав пілот - відомо лише йому. Адже, насправді, більшість лайнерів літають не на фіксованій висоті, а в проміжку, між 9 і 12 км.

Від чого залежить висота польоту літака

Вибір ешелону (умовної висоти, на якій проходить політ) визначається безліччю факторів. Насамперед, це технічні характеристики і вага пасажирського літака. Грають роль також погода, тривалість і навіть напрямок рейсу. Згідно з правилами вертикального ешелонування, рейси в західному напрямку займають парну висоту (30, 32, 34 тисячі футів, наприклад), а на Схід - непарну (31, 33, 35 тисяч футів).

Те, на якій висоті летить пасажирський літак, залежить не від капітана, а від диспетчерської служби. Саме вона розраховує оптимальну висоту для кожного рейсу. У позаштатних ситуаціях (небезпека турбулентності або грозова хмара за курсом) пілоти зобов'язані координувати свої дії з диспетчером. Намагаючись самовільно обійти перешкоду, можна вийти за межі свого ешелону і створити загрозу зіткнення з іншим бортом.

Оптимальна висота польоту літаків

Як ми з'ясували, оптимальний ешелон у всіх рейсів різний, а 10 000 метрів - середня висота польоту пасажирського літака. Чому ж саме ця цифра? Причин тому декілька.

  1. Чим більша висота, тим менша щільність повітря. Відповідно, зменшується лобовий опір, а значить, і витрата палива. Однак, після 12 000 км ситуація змінюється: повітря стає занадто розрідженим і для спалювання палива не вистачає кисню, тому літак починає «провалюватися».
  2. Сучасні реактивні двигуни потребують потужного охолодження. -50°C за бортом підходить для цього ідеально.
  3. Не кожний птах долетить до середини Дніпра на висоту 10 000 метрів. Відсутність пернатих - ще одна причина, чому літаки літають на великій висоті.
  4. Пролітаючи над хмарами, літак не так сильно залежить від погодних умов і таких явищ, як гроза, дощ, сніг, град...
  5. У разі виникнення нештатної ситуації, пілоти мають більше часу на прийняття рішення і здійснення необхідних маневрів для безпеки, ніж на висоті 2 000 км, наприклад.

Читайте також: Чому в літаках немає парашутів

Слід зазначити, що все вищезгадане справедливо саме для більшості сучасних міжнародних лайнерів, крейсерська швидкість яких не перевищує 1000 км/год. Однак, вже в недалекому майбутньому ми побачимо надшвидкісні рейси, для яких 10 000 км не будуть межею. Тоді відповідь на питання, на якій висоті літають літаки, буде вже дещо іншою...

Коментарів ще немає.

Залишити коментар