Хотіли б ви володіти власним номером у шикарному готелі і приїжджати туди на відпочинок у зручний час? Тоді вам буде цікаво дізнатися, що таке таймшер, в чому його особливості, і чим він може бути корисний туристу.
Як виник таймшер у туризмі
Саме слово timeshare виникло ще в 70-х роках минулого століття, в Європі та США. Time - час, share - ділитися, поділ. Відповідно, таймшер - поділ часу. Суть його проста. Компанія, що хотіла побудувати готель, робила це за рахунок інвесторів, якими могли бути як приватні особи, так і фірми. Вкладаючи гроші в будівництво, вони ставали співвласниками одного з номерів готелю або курорту.
Нагадує систему, за якою зараз продається більшість квартир у новобудовах, правда? Істотна різниця лише в тому, що час володіння номером розділений на 52 періоди, що дорівнюють кількості тижнів на рік. Іншими словами, ви можете викупити право власності на номер протягом будь-якого тижня (або декількох) на рік.
Особливості таймшеру
Традиційно, мінімальною одиницею для покупки є один тиждень. Максимум не обмежений, можна купити хоч весь рік. Вартість внеску залежить як від розташування номеру, так і від пори року. Тиждень у «високий сезон» обійдеться дорожче, ніж у «низький».
Дату відпочинку можна вибирати відразу, або ж залишити її «плаваючою», вказавши лише сезон. У такому випадку, потрібно завчасно бронювати номер на потрібні числа. Тут діє правило «хто першим встав (подзвонив) - того й номер». Більшість номерів продається саме за такою системою, з плаваючою датою.
Концепція таймшеру дещо змінилася з моменту її виникнення. Зараз, для того, щоб стати учасником програми, зовсім не обов'язково вкладати гроші і чекати, поки побудують курорт. На спеціалізованих сайтах будь-хто може купити так звані бали (або очки), які є внутрішньою валютою. На них можна обміняти відпочинок в будь-якому з готелів, який входить в систему. Причому, в цьому випадку можна купити як тижні, так і окремі дні.
На куплений номер поширюються практично ті ж правила, що і при володінні будь-якою іншою нерухомістю. Його можна продати, здати в оренду, обміняти, і навіть передати у спадок. Всі можливості для цього повинні бути чітко прописані в договорі. Крім цього, залежно від частки, там же може бути зазначено і ваше право брати участь в управлінні готелем, будучи свого роду акціонером.
Читайте також: Що таке ботель
Таймшер в Україні
Історія розвитку таймшеру на пострадянському просторі почалася в «бурхливі» 90-ті, коли основним принципом ведення бізнесу було «поменше вкласти, побільше урвати». Наслідком цього стало невдоволення людей, які, скориставшись послугами подібних горе-посередників, переплачували в кілька разів більше реальної вартості номеру.
На жаль, принципи багатьох компаній так і не помінялися, тому зв'язуватися з таймшер в Україні чи Росії - справа не тільки невигідна, але, часом, і ризикована. Коли за справу взялися професійні шахраї, таймшер перетворився на своєрідний лохотрон. Багато хто досі думає, що це ніщо інше, як витончене виманювання грошей у довірливої публіки.
Враховуючи повну відсутність законодавчого врегулювання в цьому питанні, не дивно, що відгуки про таймшер, в основному, негативні. Однак, це не заважає йому досить динамічно розвиватися на Заході. Багато аналітиків прогнозують, що протягом наступних 10 років подібний вид клубного відпочинку займе перше місце серед інших способів організації дозвілля.