lessphp fatal error: load error: failed to find /home/izfzyabh125443/tursvit1.hostenko.com/wp-content/themes/theme53260/bootstrap/less/bootstrap.lesslessphp fatal error: load error: failed to find /home/izfzyabh125443/tursvit1.hostenko.com/wp-content/themes/theme53260/style.less Цетинський монастир, Чорногорія - цікаві факти

Цетинський монастир, Чорногорія

Головна визначна пам'ятка столиці Чорногорії, Цетинє, - монастир XV століття. Безліч прихожан з різних країн світу приїжджають вклонитися реліквіям, які зберігаються в церкві Різдва Пресвятої Богородиці.

Історія монастиря

Храм знаходиться на околиці Цетинє, недалеко від замку короля Ніколи і Білярду, палацу Нєгоша. За часів Османської імперії він піддавався постійним набігам. У XVII столітті будівля монастиря було практично повністю зруйновано в результаті вибуху. Пізніше він був відновлений на більш безпечному місці - біля підніжжя гори Орлиний хрест.

Новий храм був побудований завдяки зусиллям єпископа Данила, мавзолей якого знаходиться на пагорбі, над монастирським комплексом. Для будівництва використовували каміння з руїн старого храму, що мало символізувати продовження його історії. З тих пір Цетинський монастир став резиденцією митрополитів, проте деякі деталі, що нагадують про буремні часи постійних воєн, добре збереглися.

Цетинський монастир, Чорногорія - цікаві факти

Колись тут був глибокий рів і огорожа з загострених кілків, а в стінах виднілись бійниці. Над спорудами височить вежа, яку прикрашали моторошні трофеї - відрізані голови турецьких загарбників. Інші трофеї, турецькі гармати, досі охороняють символічний периметр навколо церкви Влашка, яка знаходиться неподалік. До речі, церква дуже красива, до того ж, фрески на ній робили не хто-небудь, а грецькі майстри.

Петро Цетинський

Цетинський монастир, без перебільшення, є духовним і культурним центром Чорногорії, і однією з головних її пам'яток. Його архітектурний стиль свідчить про те, що, найімовірніше, до зведення були причетні майстри з Примор'я. Окрасою монастирського комплексу є церква Пресвятої Богородиці, в якій знаходиться іконостас XIX століття, роботи грецьких майстрів, і усипальниця з мощами Святого Петра Цетинського, або Петра I.

З його іменем нерозривно пов'язана історія Цетинського монастиря. Він вважається російсько-сербським святим. Саме в його часи в країні з'явилися центральні органи державної влади, а також перші письмові закони. Все життя Петро Цетинський захищав православ'я і країну від іноземних загарбників. Він багато разів звертався по допомогу до російського царя, і навіть присягнув на вірність православній Росії, щоб отримати військову допомогу в боротьбі проти наполеонівських військ.

Духовні реліквії

Цетинський монастир широко відомий в християнському світі, оскільки тут зберігаються його чи не найцінніші духовні скарби, так звані реліквії мальтійського ордена. Перша з них - права рука (десниця) Іоанна Хрестителя, яку той, згідно з Біблією, поклав на голову Сину Божому під час Хрещення. Друга святиня - частинка Святого Хреста, на якому розіп'яли Ісуса Христа. І третя - це Філермська ікона Матері Божої, написана апостолом Лукою при її житті, в 46 році, тобто майже 2000 років тому.

Чорногорія, Цетинський монастир, фото

Окремої розповіді заслуговує майже детективна історія про те, як ці святині потрапили в раніше мало кому відомий монастир в Цетинє. Це був довгий шлях, на якому реліквії встигли побувати в Антиохії, Халкідоні, Константинополі, на острові Родос, поки в 1522 році не потрапили на Мальту. У 1799 році глава Ордена мальтійських лицарів подарував святині російському імператору Павлу I, який незадовго до цього прийняв титул великого магістра Ордена.

Реліквії зберігалися в Зимовому палаці до 1917 року, а незадовго до більшовицького перевороту, на прохання матері Миколи II, Марії Федорівни, були вивезені митрополитом Антонієм і потрапили в Копенгаген. Потім деякий час святині зберігалися в одній з православних церков Берліна, а згодом потрапили в Белград. У 1951 році югославські комуністи реквізували їх разом з багатьма іншими цінностями, і до 1993 року вони вважалися безповоротно втраченими, поки не знайшлися в одному зі сховищ і не були передані в монастир Цетинє, в Чорногорії.

Монастирський музей

Напроти церкви Пресвятої Богородиці знаходяться могили князя Данила і губернатора Мірко Петровича. У північній частині монастиря розташована колишня келія Святого Петра, а на півдні можна побачити двоповерховий спальний корпус. У колишній опочивальні Нєгоша влаштувався досить скромний за розмірами монастирський музей, однак за багатством і різноманітністю експонатів він перевершує деякі більш відомі музейні установи.

Цетинський монастир, Чорногорія

Октоїх, перша книга, надрукована в 1493 році в першій друкарні Чорногорії, яка працювала на території Цетинського монастиря. Так-так, він не тільки відіграв велику роль в історії православ'я, але мав і просвітницьке значення. Саме на його території в 1880 році відкрили першу середню школу. У скляних шафах музею зберігається багато старовинних речей, деякі з них зроблені з дорогоцінних металів.

Вхід в монастирський комплекс вільний, але треба мати відповідний одяг. Зйомка всередині заборонена.

Коментарів ще немає.

Залишити коментар