Тривалий час авіапереліт вважався «цифровим детоксом», надаючи нам кілька годин відпочинку від шквалу листів і повідомлень. Але тепер це в минулому.
Інтернет на борту стає все швидше і дешевше, сьогодні його пропонують навіть деякі бюджетні авіалінії. «На жаль, я не бачив ваш лист, так як був в літаку» - подібна відмазка більше не працює. Але все ж таки, як працює Wi-Fi в літаку?
Звідки в небі Інтернет
Говорячи простою мовою, існує два способи передачі сигналу в літак, що летить на висоті 10 000 метрів. Перший - за допомогою наземних широкосмугових вишок, які посилають сигнал антенам повітряного судна, розташованим на фюзеляжі. По шляху проходження літак автоматично підключається до найближчої вишки. Однак, існують і «проблемні зони» у вигляді морів, океанів, пустель, де сигнал буде зникати.
Другий метод використовує супутникові технології. Літак підключається до супутників на геостаціонарній орбіті, які використовуються для трансляцій телевізійних програм і прогнозування погоди. Сигнал надходить на антену літака, а потім розподіляється за допомогою розташованого на борту маршрутизатора.
В обох випадках найрозвиненішу інфраструктуру мають США. Саме тому американські авіакомпанії пропонують Wi-Fi в літаку за нижчою ціною, ніж їх колеги з інших країн.
Чому Wi-Fi в літаку такий повільний
Технології швидко розвиваються, проте вони не встигають за величезною кількістю наявних на борту Wi-Fi-пристроїв. У 2008 році, коли компанія Gogo запустила послугу бездротового Інтернету в літаку, швидкості в 3 Мбита було цілком достатньо для декількох ноутбуків. Але сьогодні, коли кожен пасажир проносить на борт як мінімум один ґаджет, навантаження значно зросло.
Середня швидкість Інтернету в будинках європейців - 25 Мбіт, але авіакомпанії поки що не в змозі запропонувати більше 12 Мбіт. Установка антен, обслуговування і модернізація супутників обходяться досить дорого, проте з кожним роком Інтернет на борту стає все швидше і дешевше.
Авіакомпанії, що пропонують безкоштовний Wi-Fi в літаку
Emirates
JetBlue
Norwegian
Turkish Airlines
Air China
Philippine Airlines
Hong Kong Airlines
Nok Air.